Dobre uziemienie podczas pracy – dlaczego akcesoria ESD są tak ważne?

Technologie

Written by:

Energia elektryczna może wytworzyć się w praktycznie każdym miejscu, niezależnie od tego, czy jest to efekt pożądany czy też nie. Odrobina prądu nie jest raczej niebezpieczna dla człowieka – może wywołać jedynie drobne ukłucie i uczucie podrażnienia. Niestety, takie samo napięcie może doprowadzić także do uszkodzenia drobnych sprzętów elektronicznych, a w szczególności wrażliwych podzespołów komputera, których dalsze naprawy bywają wyjątkowo kosztowne. Aby temu zapobiec, należy wyposażyć się w stosowne akcesoria ESD, które pozwolą na odpowiednie uziemienie, negując nawet drobne napięcie, które mogło powstać podczas rutynowych czynności serwisowych.

Nowoczesne akcesoria ESD – skąd wynika ich niezbędność?

Wbrew pozorom, niezwykle łatwo jest wytworzyć nieco energii elektrycznej. Dwie, ocierające o siebie powierzchnie wystarczą, aby zgromadzić na tyle dużo prądu, że delikatne układy scalone mogą być zagrożone. Nie warto ryzykować zrujnowania ciężkiej pracy poprzez chwilę nieuwagi – akcesoria ESD mogą skutecznie rozwiązać ten naglący problem, zabezpieczając zarówno pracownika, jak i urządzenie, na którym ten operuje.

Jakie formy przybierają akcesoria ESD ?

Standardowe akcesoria ESD, które znaleźć można w dowolnym serwisie komputerowym, przybierają dość zróżnicowane formy, uzależnione przede wszystkim przewidzianą intensywnością ich działania. Najprostsze są tu specjalne opaski na rekę, lecz oferta większości producentów obejmuje również przewody lub maty – fachowej klasy uziemienia, projektowanie z myślą o maksymalnym bezpieczeństwie, wydajności, a także dużej wytrzymałości mechanicznej.