Czym zajmuje się poradnia psychologiczna?

Inne

Written by:

Korzystanie z pomocy psychologicznej wciąż może spotykać się z pewną stygmatyzacją, jednak rosnąca świadomość i zrozumienie istotności zdrowia psychicznego w naszym codziennym życiu sprawia, że coraz więcej osób korzysta ze wsparcia specjalistów. Zaburzenia depresyjne czy lękowe stają się coraz bardziej powszechne, czemu sprzyjają takie czynniki jak intensywne tempo życia, natłok obowiązków czy przewlekły stres. Poradnia psychologiczna to miejsce, w którym można uzyskać pomoc w uporaniu się z różnymi sytuacjami, z którymi ciężko poradzić sobie samodzielnie.

Czym różni się psycholog od psychiatry?

W poradniach psychologicznych przeważnie można spotkać psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. Każdy z tych specjalistów skupia się na zdrowiu psychicznym w trochę inny sposób. Psychiatra to lekarz medycyny ze specjalizacją z zakresu psychiatrii. Może skierować pacjenta na dodatkowe badania laboratoryjne czy obrazowe (np. kontrolę tarczycy), przeprowadzić badanie fizykalne. Tylko psychiatrzy mogą wdrożyć farmakoterapię i wystawiać pacjentom recepty. Mogą również zalecić konsultacje psychologiczną i psychoterapię. Z kolei psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra. Przeważnie psychologowie rozpoczynają po studiach specjalizację lub kontynuują szkolenie w szkołach psychoterapii. Osoby kończące szkołę psychoterapii uzyskują tytuł psychoterapeuty. Psychologowie i psychoterapeuci z psychiatra-pruszkow.pl udzielają konsultacji, wykonują testy diagnostyczne i prowadzą psychoterapię.

Kiedy udać się do poradni psychologicznej?

Wiele sytuacji w codziennym życiu może skłonić nas do szukania pomocy psychologa. Nie zawsze potrzebna jest dłuższa psychoterapia czy leczenie farmakologiczne.

Poradnia psychologiczna to miejsce do którego warto się udać, jeśli:

-doświadczamy kryzysów emocjonalnych (np. w związku z utratą pracy czy rozwodem);
-doświadczamy ciągłego niepokoju, lęku, ataków paniki;
-mamy poczucie nieradzenia sobie z codziennością;
-dokucza nam długotrwale obniżony nastrój lub nagłe jego zmiany;
-mamy kłopoty z budowaniem satysfakcjonujących relacji.