Silnik elektryczny – naprawić czy wymienić?

Inne

Written by:

Silniki elektryczne charakteryzują się dość dużą trwałością. Ponieważ należą do urządzeń dość intensywnie użytkowanych, ulegają uszkodzeniom lub spaleniom.

Co może się zepsuć w silniku?


Awarie silnika spowodowane są:

  • zwarciami na zwojach,
  • uszkodzeniami mechanicznymi – zużycie czopa wału, wyrobienie się gniazda tarczy łożyskowej,
  • uszkodzeniami elektrycznymi – uszkodzenia zacisków, przerwanie linek

Wymienić czy naprawić?


Dla użytkownika maszyn z silnikiem, który uległ awarii, np. właściciela firmy produkcyjnej przestój linii oznacza straty finansowe. Dlatego przywrócenie sprawności silnika i całego urządzenia będzie kwestią priorytetową. Wtedy padnie pytanie – czy lepiej taki silnik wymienić czy naprawić?

Szybkie działanie


Wymiana silnika wydaje się najprostszym rozwiązaniem. I najszybszym, jeśli akurat zapasowy silnik leży na półce w magazynie. Ale z pewnością nie najtańszym. Awaria silnika nie musi oznaczać wymiany jednostki na nowy. Bywają uszkodzenia, które można usunąć i urządzenie będzie pracowało bez zarzutu. Naprawa silników jest tańszą opcją. Ile będzie trwała naprawa silników elektrycznych? Żaden mechanik nie pokusi się o podanie precyzyjnej odpowiedzi – czas naprawy zależy od stopnia uszkodzenia danego sprzętu. Orientacyjnie naprawa silników o mocy do 15 kW trwa około 24 godziny, a koszt usunięcia najprostszej usterki w małych silnikach kosztuje od 100 zł w górę. Bywa jednak, że po rozłożeniu silnika, okazuje się, że podzespołów nie da się zregenerować. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest wymiana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *